Bár csak 22.-én lesz a rektorok összeülése, már kiszivárgott a tervezetük (nem is ez az ország lenne, ha nem szivárgott volna ki, én ezt sosem fogom megérteni). Teljesen átalakítanák a felsőoktatást - ráférne - nézzük, hogyan.
A felsőoktatási intézmények vezetői a 2011-ig tartó tandíjmentes átmeneti időszakban teljes átjárhatóságot vezetnének be az azonos szakokon az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés között. Minden évben a tanulmányi eredménytől függően határoznák meg, hogy ki tanulhat ingyen, és kinek kell fizetnie tanulmányaiért. A felvételi eljárást is módosítanák a rektorok. Akik elérik a minimális pontszámot, azoknak kötelező bekerülniük a felsőoktatásba, de azoknak, akiknek a pontszáma nem elegendő az általuk megjelölt szakhoz, olyan képzéseket ajánlanának fel, amelyeknél kihasználatlanul maradtak a helyek.
A Magyar Rektori Konferencia a továbbtanulás minimális feltételévé az emelt szintű érettségit tenné. Ha az államilag támogatott létszámot nem tudja az intézmény feltölteni hallgatókkal, olyan jelentkezőket vennének fel, akik nem kaphatnak másoddiplomásként költségvetési támogatást, nekik azonban képzésük teljes költségét meg kellene fizetniük.
A jövőben a sikeresen felvételizőket nem csoportosítanák ingyenes és fizetős helyekre. A javaslat egyik fő eleme a költségtérítés megállapítására vonatkozik, a fizetendő összeget intézményenként, szakterületenként az első évben a felvételitől, a továbbiakban pedig az aktuális teljesítménytől függően határoznák meg.
A munkaanyagban szereplő javaslat alapján a hallgatók huszonöt százaléka tanulhatna ingyen, a többiek térítési díja a tanulmányi eredménytől függne. A rektorok szerint ha az általuk javasolt rendszert már 2008-ban bevezetnék, húszezerrel többen juthatnának be a felsőoktatásba.

Szép? Mindenesetre érdekes. Érdemes elgondolkodni rajta, úgy gondolom; viszont a népszavazás miatt a tandíjra három év moratórium van. Ne feledjük: ez csak egy munkaterv, amit megbeszél a kormány és a Höok a rektorokkal.
Addig finomíthatnak rajta.
Utolsó kommentek