Oktatásszervezők (piaci alapon bizosan) a képzés végén csinálnak egy felmérést - általában kérdőíven - a hallgatók körében, milyen tapasztalatuk volt, mit gondolnak az oktatás milyenségéről, oktatókról, tananyagról. Ez jó dolog, hiszen viszajelzést kapnak a hibákról, kijavítják azt, jobbak lesznek, több ember megy oda tanulni, több pénzt jelent az elégedett ügyfél.
Tavaly óta, az új felsőoktatási törvény is előírja minden intézménynek meg kell tennie ugyanezt.
A FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNY MŰKÖDÉSÉNEK ALAPELVEI
21. § (6) A felsőoktatási intézmény minőségfejlesztési programot készít. Az intézményi minőségfejlesztési programban kell meghatározni a felsőoktatási intézmény működésének folyamatát, ennek keretei között a vezetési, tervezési, ellenőrzési, mérési, értékelési, fogyasztóvédelmi feladatok végrehajtását. Az intézményi minőségfejlesztési programban kell szabályozni az oktatói munka hallgatói véleményezésének rendjét.
Végignézve pár egyetem és főiskola honlapját, a következőkről találtam
A Corvinus Egyetemen ezt teljesen komolyan gondolják, külön szervezet foglalkozik ezzel 2004. április 5 óta. A nyitólapon van egy teszt gólyáknak, belépés jelszóval, ígérik rövid, és hogy ősszel látható az eredmény. Ahhoz képest, hogy milyen régóta megvan, eredményeket nem találunk. Bár az is lehet, hogy menet közben közölték.
A BME - nél teljesen más a helyzet (miért is lenne mindenhol ugyanaz?), itt a fura hangzású Stratégiai Igazgatóság néven fut a minőséget felügyelő rész, nem is hiába: az idén először kiosztott díjat meg is nyerték. A minőség elkötelezett egyeteme Kódexet adott ki, amely komplexen összefoglalja, mitől lesz minőségi az oktatás. Arra vontakozó adatot azonban itt sem leltem, hogy a 225 éves egyetem a hallgatókat is bevonná a véleményezésbe.
A Debreceni Egyetemen 2000- ben hozták létre a szabályzatot az oktatók értékeléséről, hét oldalon keresztül taglalja a hallgatók bevonásáról, az értékelés miértjéről és hogyanjáról.
Az oktatói munka hallgatói véleményezése a hallgatói jogviszonyból eredő alanyi jog, melyet a hallgató az egyetemi és a kari szabályzat keretei között gyakorolhat. A hallgatót véleménynyilvánításáért, illetőleg annak elmaradásáért hátrány nem érheti.
Az értékelés hivatali titkot képez, viszont legalább három évig megőrzik. Itt úgy tűnik, tényleg nagy hangsúlyt fektetnek a visszajelzésekre - legalábbis remek szabályzat van rá.
Azért kíváncsi lennék egy-két véleményre, hogy is zajlik a felmérés, értékelés....
Utolsó kommentek